Wsparcie DevOps

Wsparcie DevOps

Wsparcie DevOps coraz częściej poszukiwane jest już nie tylko na Zachodzie, ale również w Polsce. To nowoczesne podejście dostarczania oprogramowania zawdzięcza swą popularność Patrickowi Debois, który w 2009 użył go po raz pierwszy podczas belgijskiej konferencji DevOps Days. Dekadę później stało się jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji IT.

Na czym polegają usługi DevOps?

to zbiór metod dotyczących tworzenia oprogramowania, które usprawniają proces dostarczania produktów i usług IT

usprawnia współpracę między specjalistami z zakresu utrzymania IT a specjalistami od rozwoju oprogramowania

sprawdza się zwłaszcza w przypadku podmiotów, które wytwarzają lub wdrażają wiele zmian na środowiskach produkcyjnych

Wsparcie DevOps. Co to jest i na czym polega?

DevOps nie jest ani narzędziem, ani techniką. To zmiana kultury organizacji. Ideą DevOps jest usprawnienie procesu dostarczania oprogramowania. Osiągane jest ono na drodze lepszej współpracy wewnątrz organizacji i eliminacji barier komunikacyjnych. Szybkie dostarczanie oprogramowania wymaga współpracy zespołu programistów (Dev) i administratorów (Ops), a nierzadko także analityków biznesowych i kadry menadżerskiej. Co więcej, aby być konkurencyjnym i móc się skalować i szybciej rozwijać, firmy będą musiały rozwiązać wewnętrzne problemy w postaci przestarzałej infrastruktury oraz wykorzystywania skomplikowanych aplikacji. W tym przypadku wsparcie DevOps jest nieodzowne.

Filarami DevOps do każdego procesu rozwoju i dostarczania usług są współpraca, komunikacja i integracja. Tworzenie wieloosobowych zespołów składających się z indywidualnych talentów (np. programistów, sysadminów i testerów) może przynieść dodatkowe korzyści. Ważnym krokiem jest rozpoznanie, w jaki sposób rozwój oprogramowania, operacje IT i QA są od siebie wzajemnie zależne. DevOps najczęściej można spotkać w firmach z branży IT, e-commerce, finansowej, interaktywnej, czy telekomunikacyjnej.

Problemy, które możemy wyeliminować dzięki usługom DevOps:

  • ❌ częste awarie systemu IT
  • ❌ wysokie ryzyko utraty danych
  • ❌ niska wydajność informatyków
  • ❌ długi czas realizacji poszczególnych zadań
  • ❌ powolne wykrywanie, diagnozowanie i eliminowanie błędów

could

Przyszłość DevOps

Idea DevOps ewoluuje, a jej przyszłość determinuje opanowanie ekosystemów multicloudowych, (m.in. rozwiązań Amazon Web Services, Microsoftu, Google), rozwiązań hybrydowych, czy zarządzania infrastrukturami danych (DataOps). Zespoły DevOps będą musiały stać się jeszcze bardziej zwinne i skalowalne. Koncepcje i metody, takie jak ciągła integracja (continuous integration) i ciągłe dostarczanie (continuous delivery), będą wdrażane na jeszcze szerszą skalę wykorzystując zalety automatyzacji.

DevOps w Professnet

Świadczymy usługi DevOps, delegując nasz zespół do pracy z klientem. W ramach współpracy pomagamy m.in. przy:

  • tworzeniu architektury aplikacji
  • konfigurowaniu infrastruktur w oparciu o mikrousługi
  • projektowaniu i instalacji środowisk wysokiej dostępności (HA)
  • wykrywaniu SPOF (Single Point of Failure)
  • wdrażania autoscalingu
  • migracji zasobów
  • zarządzaniu serwerami
  • kwestiach związanych z bezpieczeństwem
  • tworzeniu rozwiązań typu cold-site i hot-site w ramach planu BCDR – Business Continuity and Disaster Recovery
  • oraz w wielu innych kwestiach związanych z tematyką DevOps
"Technologie, z których korzystamy"

arrow

Chcesz wiedzieć więcej o naszych rozwiązaniach?

Skontaktuj się z ekspertem ProfessNet!

Jeżeli chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą przy pomocy email - wyrażam zgodę, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych.

Jeżeli chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą telefonicznie - wyrażam zgodę, zgodnie z ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne na kontakt telefoniczny bądź sms w celu przedstawienia ofert marketingu bezpośredniego.