Dzień bezpiecznego komputera

Coś mi mówi, że większość z Was nawet nie wiedziała, że mamy w kalendarzu dzień bezpiecznego komputera. A no mamy, tak w 2004 ustanowił sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Pomijając fakt, że sama kampania była dość mocno krytykowana (polecane były tylko produkty do ochrony, firm, które były współorganizatorami akcji), promowanie bezpieczeństwa i uświadamianie zagrożeń jest niesamowicie ważne. Podzielimy się z Wami kilkoma podstawowymi radami i wskazówkami.

Zanim jednak zaczniemy….

Jeśli wiesz jak ważne jest bezpieczne korzystanie z internetu i komputera, ale nie masz ochoty ani czasu na przypilnowanie wszystkich komputerów w swojej firmie i aktualizowanie licencji antywirusa. Skontaktuj się z Nami, zajmiemy się tym za Ciebie!

Czasy się zmieniają, zmieniają się zagrożenia

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w naszym życiu, zarówno prywatnym jak i zawodowym. Granice między nimi troszeczkę się zatarły. Wiele osób przeszło na pracę zdalną, przez co wrażliwe dane naszej firmy, nie siedzą sobie ukryte w naszej siedzibie, a krążą między domami naszych pracowników i kto wie, gdzie jeszcze. Dodatkowo, komputery podpięte do naszych baz są użytkowane prywatnie, przez co są bardziej narażone na złośliwe oprogramowanie.

Podstawa bezpieczeństwa

Pierwszą rzeczą która przychodzi na myśl, gdy mówimy o bezpieczeństwie, to program antywirusowy. Na rynku jest ich całe mnóstwo, zarówno darmowych i płatnych. Wybierając jakiś dla siebie, można dostać zawrotów głowy. Nie zniechęcajmy się, możemy skorzystać z porady profesjonalisty, szczególnie, jeśli mamy w naszym elektronicznym arsenale kilka gadżetów(laptop, tablet, smartphone itp).  Samo jednak zainstalowanie programu, to niestety nie koniec. Trzeba pamiętać, aby wersja oprogramowania była aktualna. Tego chyba nie trzeba tłumaczyć, wszyscy od półtora roku ciągle słyszymy o tym jak szybko potrafią mutować wirusy.  Tak samo jest z wirusami komputerowymi, jest to ciągły wyścig między osobami zajmującymi się bezpieczeństwem, a twórcami wirusów. Jeśli będziemy dbali o aktualność naszego antywirusa, szanse tych drugich spadają praktycznie do zera.

Pewnych rzeczy, nikt za nas nie zrobi

Ok, to mamy świetnego antywirusa, ale to nie zapewni nam 100% bezpieczeństwa, jeśli nie będziemy uważni. Ważna jest też świadomość z istniejącego zagrożenia oraz jego unikanie, a także czujność. W internecie nie brakuje ludzi tylko czekających na nasz błąd. Musimy uważać na strony na które wchodzimy, szczególnie jeśli wymagają od nas podania danych. Kilka podstawowych rzeczy na które warto zwrócić uwagę:
 

  • Zanim podasz swoje dane, sprawdź czy adres strony jest poprawny.
Ostatnio powstały strony do złudzenia przypominające znane portale, albo strony banku. Użytkownicy, nic nie podejrzewając, podawali swoje dane i z ich kont znikały spore sumy.
  • Kiedy płacisz za towar albo usługę, co robiłeś już wielokrotnie i w trakcie płatności pojawił się jakiś wcześnie nie spotkany przez Ciebie krok, nie kontynuuj transakcji!Prawdopodobnie jest to wyłudzanie danych. Kup w innym sklepie.
  • Nie ufaj nikomu w internecie. Wiemy jak to brzmi, ale nigdy nie wchodź w linki do płatności wysłane przez nieznajomego.To bardzo znany sposób na podszycie się pod stronę banku i wykradanie pieniędzy.

Nie potrzebujesz miliona haseł, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo

Wiemy, że nikomu nie chce się wymyślać i pamiętać miliona haseł. Na szczęście, już od jakiegoś czasu mamy pomocne programy, a nawet same przeglądarki, nam w tym pomagają. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli korzystamy z takiego rozwiązania, trzeba dobrze zabezpieczyć komputer przed dostaniem się w niepowołanie ręce. Nawet nasze stacjonarki nie są bezpieczne stojąc w domu. W najgorszym wypadku może się okazać, że nie tylko nasz dom został okradziony, ale również nasze konta! Dlatego musimy chociaż jedno hasło pamiętać i używać. Starajmy się je również raz na jakiś czas zmienić. Warto też korzystać z uwierzytelniania dwuetapowego (np. kody wysłane SMS). Dobrą praktyka jest szyfrowanie swojego dysku, jest to świetna metoda na zabezpieczenie danych w wypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu. Te same zasady obowiązują Wasze smartfony! Ja rozumiem, że jest to uciążliwe, ale sami się zastanówcie czy zostawilibyście drzwi do domu otwarte na oścież, bądź zamontowali kilka zamków, ale otwieranych za pomocą tylko jednego klucza? Bez sensu, prawda? To samo tyczy się naszego cyberbezpieczeństwa. 

Stało się coś złego, nie bój się mamy backup

Wykonywanie kopii zapasowych danych zarówno prywatnych jak i służbowych nie jest robione przez większość użytkowników, aż do momentu w którym stracą je po raz pierwszy.
Nie lepiej by było choć raz uczyć się na cudzych błędach, a nie czekać aż nas spotka nieszczęście. Żyjemy w pięknych czasach i po raz kolejny na pomoc nam wychodzi szereg programów i rozwiązań, które praktycznie bez naszej ingerencji, dbają o backupy naszych danych zarówno na naszych smartfonach, tabletach czy komputerach ale i serwerach firmowych. Pomoc naszych specjalistów na pewno ułatwi sprawę.

Podstawowe zasady, które każdy zna, ale warto przypomnieć:

  • Korzystaj tylko z legalnego oprogramowania, nie ściągaj na swoje urządzenia plików z  nieznajomych i niewiarygodnych źródeł
  • Nie, na pewno nikt Ci nie wyśle walizki pieniędzy. Nie, to nie jest prawdziwy szejk, książę czy Will Smith. Gwarantuję 
  • Jak nie znasz nadawcy maila, najlepiej od razu wyrzuć go do kosza (szczególnie jeśli jest tam coś z punktu powyżej)
  • Nie loguj się na nie swoim sprzęcie, jeśli musisz, koniecznie wyloguj się
  • Pamiętaj w internecie nic nie ginie, nawet Twoje prywatne wiadomość wcale nie są takie prywatne jak Ci się wydaje

Jak sami pewnie zauważyliście, jest sporo zagrożeń, ale i wiele sposobów na ochronę. Zawsze należy się kierować zdrowym rozsądkiem i starać się działać proaktywnie. Nasza firma specjalizuje się w zapewnianiu bezpieczeństwa średnim i dużym firmom. Jeśli skorzystasz z naszych usług nie będziesz się musiał martwić o wybór antywirusa,  brak aktualizacji składników systemowych, czy też bezpieczeństwo utraconych danych w przypadku zagubienia urządzenia. Zajmiemy się utrzymaniem bieżących kopii zapasowych, tworzeniem planów zachowania ciągłości działania oraz administracją serwerów. Skontaktuj się z nami!

Możliwe, że to też Cię zainteresuje

To jeszcze nie koniec ciekawostek.
Kliknij po więcej!