Dawka wiedzy na temat chmury

Postępujący rozwój technologii umożliwia tworzenie niezwykle wydajnych i wygodnych dla wszystkich użytkowników narzędzi. Narzędzia te pozwalają nie tylko wykonywać skomplikowane operacje, ale także zapewniają bezpieczeństwo danych oraz nieograniczony dostęp do nich. Te oraz wiele innych funkcji spełniają szeroko wykorzystywane usługi w chmurze, których możliwości są ciągle poszerzane.

Wspieramy firmy w adopcji chmury na wszystkich etapach tego procesu – od fazy testów, poprzez stworzenie planu operacyjnego oraz wybór metod i narzędzi, aż do samej migracji. Pomagamy także w utrzymaniu środowiska chmurowego i jego optymalizacji.
Poniżej chcielibyśmy przedstawić Wam czym jest chmura, jakie są jej rodzaje i modele usług oraz jakie są jej wady i zalety.

Chmura – definicja

Chmura (ang. cloud computing) to serwery sieciowe znajdujące się w różnych miejscach na całym globie. Połączone są one w sposób umożliwiający użytkownikowi dostęp do nich z pozycji komputera czy urządzeń mobilnych za pomocą dedykowanych aplikacji lub przeglądarki internetowej. Co więcej, chmura zapewnia szerokiemu gronu użytkowników bardzo atrakcyjną infrastrukturę gwarantującą w pełni zautomatyzowaną skalowalność zasobów, w które wchodzi przestrzeń dyskowa oraz moc obliczeniowa. W skład tej infrastruktury wchodzą również usługi w chmurze obliczeniowej, które umożliwiają działanie na danych.

Rodzaje chmur:

  • prywatne (ang. private cloud), będące częścią organizacji, aczkolwiek jednocześnie autonomicznym dostawcą usługi
  • publiczne (ang. public cloud), będące zewnętrznym, ogólnie dostępnym dostawcą (np. Amazon Web Services, Google Cloud Platform, Microsoft Azure itp.)
  • hybrydowe (ang. hybrid), będące połączeniem zasad funkcjonowania chmury prywatnej i publicznej. Pewna część aplikacji i infrastruktury danego klienta pracuje w chmurze prywatnej, a część jest umiejscowiona w przestrzeni chmury publicznej

Modele usług chmurowych:

  • Software as a Service (SaaS) – usługa zapewniająca niezbędne oprogramowanie. Uściślając, dostawca tego modelu usługi gwarantuje klientowi niezbędny sprzęt do jej funkcjonowania, system operacyjny, dedykowane aplikacje oraz zarządza środowiskiem programistycznym. Model SaaS zapewnia klientowi gotowy do działania produkt, który umożliwia prowadzenie operacji na danych. Tym gotowym produktem jest w pełni skonfigurowany serwer, do którego użytkownik ma zapewniony nieograniczony terytorialnie dostęp poprzez urządzenie komputerowe lub mobilne (tablet, smartfon) oraz aktywne połączenie z internetem. Najbardziej popularnymi usługami SaaS, z których korzystają miliony, są takie produkty jak Dropbox, Google Drive, Google Docs, Office Online, Zoho, iCloud.
  • Platform as a Service (PaaS) – usługa ta adresowana jest głównie do programistów i polega na zapewnieniu użytkownikowi odpowiedniego środowiska pracy w świecie wirtualnym. Dostawca usługi zapewnia zarządzanie systemem operacyjnym oraz gwarantuje klientowi środowisko programistyczne. Sam użytkownik może skupić się już tylko na tworzeniu oraz użytkowaniu aplikacji. Najbardziej popularnymi produktami są: Google App Engine, Windows Azure, Amazon Web Services oraz Engine Yard. Dostawcy zapewniają wersję pozwalającą na przetestowanie usługi.
  • Infrastructure as a Service (IaaS) – ten model usługi w chmurze zapewnia klientowi jedynie infrastrukturę sprzętową, czyli serwery zewnętrzne i zabezpieczenia. Oprogramowanie, środowisko programistyczne, aplikacje, sterowniki i inne muszą być dostarczone przez samego użytkownika. Usługę IaaS dostarcza np. Amazon czy Rackspace.

Praktycznie zastosowanie usług w chmurze

Głównym zadaniem przetwarzania w chmurze jest przechowywanie informacji na serwerach, przetrzymywanie treści oraz dostarczanie różnego rodzaju danych (dokumentów, plików itp.), które można wykorzystać w dowolnym miejscu. To rozwiązanie nie tylko jest wygodne, ale i bezpieczne. Praktycznych zastosowań chmury jest wiele, a korzystają z nich zarówno osoby prywatne, jak i największe firmy i korporacje.

Chmury obliczeniowe mocno ugruntowały swoją pozycję w nowoczesnych technologiach, co potwierdza ich niezbędność w funkcjonowaniu Internetu. Najprostszym przykładem aplikacji chmurowych jest poczta elektroniczna, której dane są przechowywane w chmurze obliczeniowej. W powszechnym użyciu są usługi SaaS: Dysk Google, Dokumenty Google, Dropbox, Microsoft Office 365, iCloud itp.

Rozwój usług w chmurze

Usługodawcy udostępniają coraz wygodniejsze narzędzia, dzięki którym przetwarzanie w chmurze pozwala na wykonywanie zaawansowanych projektów lub innych czynności na danych i plikach. Cloud Gaming to niezwykle popularne wykorzystanie chmury – granie w gry przez Internet, jest możliwe dzięki bezpośredniemu strumieniowaniu danych. Rosną możliwości przetwarzania i usług w chmurze.

Idea chmury powstała na fundamentach serwerowni instalowanych w firmach. Obecnie chmura obliczeniowa jest dostępna dla każdego. Obserwując badania naukowców i postęp technologiczny można się domyślać, że to nie koniec rozwoju chmury i oferowanych przez nią usług.

Zalety i wady usług w chmurze

Zalety:

✔Łatwiejsza współpraca
kolaboracyjna edycja dokumentów w środowisku chmurowym pozwala na współpracę w czasie rzeczywistym i ogranicza konieczność wysyłania kolejnej poprawionej wersji pliku;

✔Dostęp z przeglądarki internetowej
do platformy takiej jak Google Workspace można uzyskać dostęp z dowolnego urządzenia: z komputera z systemem Windows, Linux, macOS lub ze smartfona;

✔Stabilność i bezpieczeństwo
pliki i dane w chmurze są chronione hasłem i mogą być wzmocnione dodatkowymi mechanizmami bezpieczeństwa; w przypadku uszkodzenia lub kradzieży komputera firmowego dane nadal będą bezpieczne w chmurze;

✔ Kontrola dostępu
administrator może łatwo kontrolować, które osoby mają dostęp do plików i projektów firmowych oraz zarządzać poziomem uprawnień;

✔ Przestrzeń dyskowa i moc obliczeniowa
zasoby chmury są niemal nieograniczone; możemy wykorzystać tyle miejsca i mocy ile w danym momencie potrzebujemy;

✔ Usługi akceleracji rozwoju
w przypadku platform chmurowych dla programistów usługodawcy oferują setki usług, na których możesz uruchomić własny kod źródłowy i jeszcze szybciej stworzyć stronę internetową, aplikację mobilną czy zaawansowany program.

Wady:

❌ Zależność od dostawcy usługi
chmura to model, w którym kupujemy dostęp do zasobów fizycznie należących do dostawcy. Jeśli dostawca ulegnie awarii, dostęp do naszych danych w chmurze będzie utrudniony lub niemożliwy;

❌Bezpieczeństwo
jest to kwestia, która jest przedmiotem wielu dyskusji. Popularni dostawcy usług w chmurze (np. GCP, AWS) spełniają szereg wymagań bezpieczeństwa i regularnie przechodzą audyty; jednak dane w chmurze wciąż znajdują się na serwerach dostawcy, gdzie trudno jest wdrożyć własne dodatkowe zabezpieczenia;

❌ Bardziej złożony model rozliczeń
rozliczenie za usługi w chmurze odbywa się w innym modelu niż przy korzystaniu z własnego sprzętu fizycznego, co na początku może być trudne; w przypadku pakietów usług dla firm (np. Google Workspace – poczta firmowa, dysk w chmurze) do wyboru jest kilka rodzajów licencji, a opłata uzależniona jest od ilości stanowisk; koszt usług infrastrukturalnych w chmurze (np. Google Cloud Platform) jest uzależniony od zużycia w minutach lub sekundach;

❌Konieczność wprowadzenia zmian w trybie pracy
wdrożenie rozwiązania chmurowego powinno wiązać się z częściową zmianą trybu pracy, zwiększeniem świadomości pracowników na temat chmury, czasem zdobyciem nowych kompetencji (np. DevOps w przypadku infrastruktury chmurowej), co wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Możliwe, że to też Cię zainteresuje

To jeszcze nie koniec ciekawostek.
Kliknij po więcej!